Založ si blog

Syn zakladateľa Hamasu, ktorý sa stal Izraelským špiónom.

Syn jedného zo zakladateľov Hamasu v rozhovore pre CNN povedal, že z palestínskych detí budú o tridsať rokov teroristi. Jeho príbeh je však dôkazom toho, že to nemusí byť ich osud.

Detstvo naplnené bojom proti nenávideným Židom.

Mosab Hassan Yousef sa narodil v meste Ramaláh na západnom brehu Jordánu a bol vychovávaný k nenávisti voči Izraelu. Prvý krát sa dostal do stretu s políciou a armádou, keď ako dieťa hádzal kamene na izraelské autá. Na prahu dospelosti sa rozhodol nakúpiť zbrane, ktorými bude bojovať proti nenávideným okupantom. Avšak bol zatknutý a skončil vo väzení, kde ho mučili. Následne mu izraelská tajná služba ponúkla, aby sa stal ich agentom. Pomyslel si, že sa zbláznili. Prisľúbil im spoluprácu s úmyslom byť dvojitým agentom, ktorý bude pracovať pre Hamas.

Odmalička ho viedli k nenávisti voči Židom.

Odmalička ho viedli k nenávisti voči Židom.

Zvyšok trestu si odsedel v izraelskom väzení, kde každodenný chod mal na starosti Hamas a izraelci väzenie len strážili. Tam bol svedkom neskutočnej krutosti, ktorej sa Hamas dopúšťal voči vlastným ľuďom. O komkoľvek mali len najmenšie podozrenie, že spolupracuje s Izraelom, toho mučili takým krutým spôsobom, že sa nakoniec priznal k čomukoľvek. Vtedy si tento mladý muž prvý krát pomyslel, čo by sa stalo, keby sa títo ľudia dostali k moci.  V týchto dňoch mu dávajú média veľký priestor a povedal, že brutalita Hamasu, ktorej sme 7. Októbra boli svedkami, ho vôbec neprekvapila.

Začiatok pochybností

Po prepustení z väzenia ho kontaktoval Šin Bet (tajná služba, ktorá má na starosti domácu bezpečnosť). Súhlasil so stretnutím, ale jeho motív sa nezmenil – chcel použiť ich nástroje proti Izraelu. Počas toho ako sa stretával so svojimi nepriateľmi, bol stále viac zmätený. To, čo mu hovorili Izraelci, mu začalo dávať omnoho väčší zmysel, ako to, k čomu bol od detstva vychovávaný. Začal si klásť otázku kto je jeho nepriateľ. A v tomto zmätku sa čisto náhodne stretol s Ježišovým učením.

Keď si jedného dňa s kamarátom vykračoval ulicami Jeruzalema, zastavil ich vodič auta s lámanou arabčinou a pozval ich na štúdium Biblie. Mosab z nudy a zo zvedavosti pozvanie prijal. Stretával sa so Židmi, ktorých moslimovia považujú za neveriacich a bol zvedavý, čo hovorí táto druhá skupina nevercov – kresťania. Vedel, že otec mu problémy robiť nebude, lebo hoci bol oddaný moslim, ktorý veril, že Bibliu a učenie Ježiša kresťania prekrútili, mal túto knihu vo veľkej vážnosti a vo svojej knižnici. Mosab si z nej ako chlapec prečítal erotické pasáže z Piesne Šalamúnovej a tým jeho štúdium Biblie skončilo. Na stretnutí dostal ako dar Nový zákon v angličtine a arabčine a keďže dar si v jeho kultúre veľmi vážia, pustil sa do čítania.

Zmena

Mosab si uvedomil, že príčinou ich problémov nie je Izrael, ale ich vlastná nenávisť.

Mosab si uvedomil, že príčinou ich problémov nie je Izrael, ale ich vlastná nenávisť.

Ako blesk ho zasiahli slová Ježiša o tom, že má milovať svojich nepriateľov. Keby bol tieto slová čítal o päť rokov skôr, odhodil by Bibliu s presvedčením, že Ježiš bol idiot. V zmätku, v ktorom sa práve nachádzal, mu však jeho slová začali dávať zmysel. Pýtal sa sám seba, čo by sa stalo, keby sa Palestínci zbavili štátu Izrael a vyhubili by všetkých Židov. Bolo by im lepšie? Vôbec nie –  bojovali by proti ženám, ktoré nemajú správne nasadený hidžáb, či navzájom medzi sebou. Mosab pochopil, že ich nepriateľom nie je Izrael a za ich žalostný stav nemôže Izrael, ale zloba v ich vnútri. Musel prejsť ešte dlhou cestou, kým priznal, že korene tohto zla sú v islame a učení Mohameda. Preto o niekoľko rokov neskôr povedal, že bojuje proti ideológii islamu, kvôli čomu ho politicky korektní aktivisti na západe napádajú.

Vtedy však stále bol presvedčený moslim, ktorý veril, že Mohamed bol prorokom, ale zároveň bol výrazne ovplyvnený Ježišovou etikou. Izraelskej tajnej službe poskytol množstvo cenných informácií o pripravovaných teroristických útokoch, čím zachránil desiatky, ba možno stovky životov. Jeho život bol neraz v ohrození a hrozba prezradenia bola obrovská. Preto museli zinscenovať pokus o zatknutie, ba niekoľkokrát ho zatkli naozaj a strávil nejaký čas vo väzení spolu s teroristami, ktorých sám udal.

Keď pracoval ako agent Šin Bet pod krycím menom Zelený princ, sa stretával aj s kresťanmi a kládol si aj otázky ohľadom svojho svetonázoru. Uvedomil si, že keby sa narodil v židovskej rodine, vyznával by judaizmus, keby v kresťanskej, stal by sa kresťanom a že moslimom je len preto, lebo sa v tom prostredí narodil. Počas šiestich rokov študoval rôzne náboženstvá (vrátane hinduizmu, či budhizmu)  aj ateizmus až dospel k názoru, že islam nemá pravdu. Uveril, že Ježiš je boží syn, ktorý zomrel za naše hriechy a vstal z mŕtvych a dal sa pokrstiť. Svojim rodičom sa však zatiaľ nepriznal.

Keďže práca agenta bolo ako chodenie po mínovom poli, po desiatich rokoch už mal toho dosť. Chcel konečne začať žiť normálny život, tak požiadal Šin Bet aby mu pomohli dostať sa do USA. Tam napísal  knihu Syn Hamasu, v ktorej vyrozpával svoj príbeh. Keď ho USA chceli vydať naspäť do Izraela, na súd prišiel svedčiť jeho spojka v Šin Bet, aby potvrdil pravdivosť jeho príbehu.

Kniha prináša zaujímavý vhľad do histórie Izraelsko-Palestínskeho konfliktu. Príbehy o tajných akciách, ktorých sa zúčastnil, sú ako z trileru. Najsmutnejší je však vzťah mladého Mosaba so svojim otcom, ktorého ako chlapec veľmi obdivoval a stále miluje a je pre neho veľmi bolestivé priznať, že jeho otec slúžil zlu. Jeho otec bol na zozname ľudí, na ktorých Izrael plánoval spáchať atentát, ale mladý Mosab zjednal, že ho radšej zatknú a momentálne si odpykáva dlhoročný trest vo väzení.

Názor na konflikt v Izraeli

Krutosť, ktorej sa Hamas dopustil 7. Októbra, ho neprekvapila.

Krutosť, ktorej sa Hamas dopustil 7. Októbra, ho neprekvapila.

Mosab sa v týchto dňoch rozhodol nemlčať, ozýva sa proti aktivistom, ktorí demonštrujú proti Izraelu a vysvetľuje, že s Hamasom mier nie je možný. Cieľom Hamasu je nielen likvidácia štátu Izrael a vyvraždenie všetkých Židov, ale postupné ovládnutie celého sveta Islamom. Hamas sú rovnakí teroristi ako Islamský štát. Mosab už pred niekoľkými rokmi varoval, že financie Európskej Únie, ktoré smerujú do Gazy, nepôjdu na zlepšenie života Palestínčanov, ale budú použité na rozpútanie konfliktu proti Izraelu a v tomto konflikte sa bude Hamas snažiť mať čo najviac civilných obetí. Málokto ho vtedy počúval.

V súčasnosti mu viaceré mienkotvorné médiá dávajú slovo, aby sa vyjadril ku Hamasu a konfliktu v Izraeli a mnohí ho konečne začali brať vážne.

Jeho príbeh zachytáva dokument Zelený princ

Knihu Syn Hamasu si môžete prečítať tu a bola aj preložená do Čestiny.

Ak vás nebaví čítanie, tak si jeho príbeh môžete vypočuť. Podrobne ho vyrozprával tu  a tu

Článok som pôvodne publikovala na blog.idnes a na Pravde som ho zverejnila v Októbri.
Mosab nie je jediný, ktorý zachránil desiatky, možno stovky životov. Aj na Slovensku sa našli dobrí ľudia, ktorí zachránili Židov pred holokaustom. Ak takýchto ľudí poznáte, zapojte sa do tohto projektu.

Prečo Palestínčania nemôžu mať svoj štát.

01.02.2024

Tiež si myslíte, že keby Izrael dovolil Palestínčanom vlastný štát, nastal by mier? Počuli ste, že to je Izrael, ktorý odmieta koncept dvoch štátov? Ale čo ak vám poviem, že Palestínčania ponuku na vlastný štát dostali, ale odmietli? A vedeli ste, že to Palestínčania odmietajú dvojštátne riešenie? Prv ako vymenujem fakty z histórie, vyjasním pojmy Palestína a [...]

Ak Irán napadne Izrael, biblické proroctvá sa začnú napĺňať pred našimi očami.

30.01.2024

Fenoménom Biblie je to, že obsahuje množstvo jednoznačných proroctiev, z ktorých mnohé sa už presne naplnili. Nič také nie je v Koráne, či iných náboženských knihách. Veľa biblických proroctiev sa vzťahuje na štát Izrael a židovský národ. Keď Hamas napadol Izrael, v napätí som očakávala, či sa do vojny nezapojí Irán a ďalšie krajiny. Všetci kresťania totiž [...]

Pamiatka obetí holokaustu odhalila pravú tvár Slovenských politikov.

29.01.2024

27. Januára červená armáda oslobodila koncentračný tábor Osvienčim a preto si v tento deň pripomíname obete holokaustu. Niektorí slovenskí politici využili túto pamiatku na to, aby odsúdili Izrael za to, že sa rozhodli, že nedopustia, aby sa holokaust zopakoval a bojujú o svoje prežitie. Hamas je náboženské hnutie, ktoré má vo svojich stanovách, že ich cieľom je [...]

nehoda

Hrozivá nehoda mestských policajtov: Skončili mimo cesty

24.07.2024 16:10

Polícia vyšetruje príčiny dopravnej nehody vozidla mestskej polície, ktorá sa stala v blízkosti bratislavskej Patrónky.

Police Nationale

Zo známeho kuchára sa vykľul agent FSB. Francúzi zadržali Rusa, za špionáž mu hrozí 30 rokov

24.07.2024 16:10

Muž údajne plánoval vykonať rozsiahle destabilizačné akcie počas olympijských hier v Paríži.

PREZIDENT: Návšteva Ministertstva obrany SR

Politická elita pospolu? Až keď sa Fico ujme žezla, avizuje Pellegrini

24.07.2024 15:56

Od stretnutia s premiérom sa budú odvíjať moje ďalšie kroky, poznamenal prezident.

Bratislava hrad vlajky eú svk

Až 82 percent Slovákov si myslí, že EÚ je dôležitá pri podpore právneho štátu, vychádza z prieskumu

24.07.2024 15:51

Viac než sedem z desiatich občanov Európskej únie súhlasí s tým, že EÚ zohráva dôležitú úlohu pri podpore dodržiavania zásad právneho štátu v ich krajine.

Mária Tvrdoňová

Vyštudovala som históriu na UKF v Nitre a ako koníček som sa venovala skúmaniu historickej dôveryhodnosti Nového Zákona. Na základe historických dôkazov som prišla k záveru, že fakty, ktoré svedčia v prospech tvrdenia že Ježiš vstal z mŕtvych sú veľmi presvedčivé. Vo svojom blogu chcem písať o dôveryhodnosti Biblie z pohľadu historičky.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 111
Celková čítanosť: 570738x
Priemerná čítanosť článkov: 5142x

Autor blogu