Založ si blog

Odsudzujem útoky Hamasu na Izrael, ale . . . . .

Ako by ste zareagovali, ak by som napísala toto:

Odsudzujem inváziu fašistického Nemecka do Československa, ale…… a začnem vymenovávať krivdy, ktorých sa Česi dopustili voči sudetským Nemcom.

Alebo keby som napísala: Odsudzujem vraždu francúzskeho učiteľa, ale…. napíšem dlhé state o tom aké zlé je urážať proroka Mohameda.

Podobný postoj zaujali niektorí politici progresívneho Slovenska, čo nie je vzhľadom na ich minulé protiizraelské vyjadrenia nijakým prekvapením. Výnimkou je pani prezidentka, ktorá odsúdila útok Hamasu a vyjadrila podporu štátu Izrael.

Iné vyjadrenia však uvádzam v plnom znení z týchto dvoch dôvodov:

1.Vytrhávanie z kontextu je nepoctivé.

2. Práve to dlhé vypisovanie a obkecávanie môže odzrkadliť skutočný postoj. Inými slovami, podstatné je to, čo nasleduje za ale….

 

Ľuboš Ďubek na facebooku napísal:

„IZRAEL A PALESTÍNA…

Je mi nesmierne ľúto, že sa rozhoreli ďalšie boje. Masívny nočný raketový útok spojený s pozemnými ofenzívnymi akciami sú odsúdeniahodné a odvetné akcie sú prirodzeným vyústením. Obeťami tejto eskalácie sú opäť predovšetkým bežní ľudia.

Iba toľko k aktuálnemu tragickému vývoju. Za posledných 10 rokov som sa totiž naučil jedno – nevyjadrovať sa obšírnejšie a otvorenejšie k týmto konfliktom. Uvediem, prečo je tomu tak:

1. Nie som expert na Blízky východ a som toho názoru, že triezve posudzovanie vývoja v tejto oblasti si vyžaduje poznanie celej komplikovanej histórie izraelsko-palestínskych vzťahov a aj vzťahov medzi ďalšími aktérmi v rámci regiónu a aj mimo neho, ktorí do tohto vývoja vstupovali a vstupujú. Nechcem, aby to vyznelo uhríkovsky, no toto naozaj nie je tak jednoduchá otázka.

2. Vždy niekto čaká, že sa priradíte k „TEAM ISRAEL“ alebo „TEAM PALESTINE“ a že tej či onej strane pripíšete jednoznačný titul večného agresora alebo večnej obete. Neustále niekto čaká, že jeho favorita by mal jednoducho celý svet ľutovať a podporovať. Toto ale nie je futbal a tie krvavé desaťročia vzájomných podlostí a krívd takéto jednoduché zmýšľanie o téme jednoducho vylučujú.

3. Akokoľvek zmierlivo a fakticky sa vyjadríte, vždy sa niekto urazí. Nedostatkom zaujatosti sa vám dokonca môže ľahko podariť uraziť oba tábory naraz.

Nehovorím, že treba mlčať. Agresiu, neprávosti či útlak treba jednoznačne odsudzovať. Hovorím ale, že je dobré pristupovať k téme rozvážne, bez prvoplánových vrhaní sa do diskusií o pomeroch v regióne sťa najväčší experti a najspravodlivejší sudcovia.

Vývoj budem sledovať, budem počúvať názory a analýzy odborníkov. Dúfam, že sa situácia čoskoro upokojí.“

 

Tomáš Valášek, expert Progresívneho Slovenska na zahraničnú politiku, na facebooku napísal:

„Progresívne Slovensko odsudzuje útok Hamasu na Izrael. Niet žiadneho ospravedlnenia pre vystrelenie tisícov rakiet na husto obývané ciele.

Rozumieme frustrácii Palestínčanov na okupovaných územiach s prístupom súčasnej vlády k riešeniu ich osudu. Ale ozbrojený útok je najhoršia možná odpoveď.

Vyslovujeme úprimnú sústrasť obetiam tohto útoku a vyzývame na okamžité zastavenie násilia.“

 

Prečo má niekto problém odsúdiť útok Hamasu bez toto ale? Z rovnakého dôvodu prečo má niekto problém odsúdiť holokaust bez toho ale.

 

Páni politici z Progresívneho Slovenska, ktorí sa netajíte podporou Ukrajiny. Čoby ste povedali na to, keby som napísala, že som proti útoku Ruska na Ukrajinu, ale…. a spustila by som litánie o tom, že tam boli historické problémy, že Kyjev kedysi patril Rusku, že Ukrajinci ostreľovali ruskú menšinu, aká je Ukrajina skorumpovaná….? Verili by ste mi, že myslím úprimne to, čo som povedala predtým ale?

 

Na záver zacitujem môj status, ktorý je zároveň výzvou k zamysleniu.

„Hamas dnes napadol Izrael. Kto má pochybnosti na ktorú stranu sa postaví, nech si položí tieto dve otázky. Čo by sa stalo keby Hamas zložil zbrane? Zavládol by mier a Židia a Palestínci by si nažívali v pokoji.

Čo by sa stalo, keby zložil zbrane Izrael? Prestal by ako štát existovať a všetkých židov by utopili v potoku krvi.“

 

Prečo Palestínčania nemôžu mať svoj štát.

01.02.2024

Tiež si myslíte, že keby Izrael dovolil Palestínčanom vlastný štát, nastal by mier? Počuli ste, že to je Izrael, ktorý odmieta koncept dvoch štátov? Ale čo ak vám poviem, že Palestínčania ponuku na vlastný štát dostali, ale odmietli? A vedeli ste, že to Palestínčania odmietajú dvojštátne riešenie? Prv ako vymenujem fakty z histórie, vyjasním pojmy Palestína a [...]

Ak Irán napadne Izrael, biblické proroctvá sa začnú napĺňať pred našimi očami.

30.01.2024

Fenoménom Biblie je to, že obsahuje množstvo jednoznačných proroctiev, z ktorých mnohé sa už presne naplnili. Nič také nie je v Koráne, či iných náboženských knihách. Veľa biblických proroctiev sa vzťahuje na štát Izrael a židovský národ. Keď Hamas napadol Izrael, v napätí som očakávala, či sa do vojny nezapojí Irán a ďalšie krajiny. Všetci kresťania totiž [...]

Pamiatka obetí holokaustu odhalila pravú tvár Slovenských politikov.

29.01.2024

27. Januára červená armáda oslobodila koncentračný tábor Osvienčim a preto si v tento deň pripomíname obete holokaustu. Niektorí slovenskí politici využili túto pamiatku na to, aby odsúdili Izrael za to, že sa rozhodli, že nedopustia, aby sa holokaust zopakoval a bojujú o svoje prežitie. Hamas je náboženské hnutie, ktoré má vo svojich stanovách, že ich cieľom je [...]

Allen Weisselberg

Bývalý finančný riaditeľ Trump Organization sa priznal ku krivej výpovedi. Dostal päť mesiacov väzenia

04.03.2024 22:47

Allen Weisselberg sa priznal ku krivej výpovedi v občianskoprávnom procese, v ktorom je za podvod obžalovaný exprezident Donald Trump.

Izrael / Tunel / Hamas /

Hamas nevie, koľko rukojemníkov v Gaze je ešte nažive

04.03.2024 22:35

Otázka rukojemníkov je stredobodom rokovaní o prímerí v Pásme Gazy, ktoré prebiehajú v Káhire.

Vladimir Putin

Únik nahrávky z Nemecka je podľa Bieleho domu pokus Ruska rozdeliť západných spojencov Kyjeva

04.03.2024 22:07

Prokremeľská RT zverejnila nahrávku, o ktorej tvrdí, že na nej predstavitelia nemeckej armády diskutujú o vojenských úderoch na Moskvou anektovaný ukrajinský Krym.

Télam

Argentínsky prezident Milei nechal zavrieť štátnu tlačovú agentúru Télam. Tvrdí, že je "hlasnou trúbou perónizmu"

04.03.2024 21:15

Podľa zamestnancov je uzavretie agentúry jedným z najhorších útokov na slobodu slova za posledných 40 rokov, teda od pádu vojenskej junty.

Mária Tvrdoňová

Vyštudovala som históriu na UKF v Nitre a ako koníček som sa venovala skúmaniu historickej dôveryhodnosti Nového Zákona. Na základe historických dôkazov som prišla k záveru, že fakty, ktoré svedčia v prospech tvrdenia že Ježiš vstal z mŕtvych sú veľmi presvedčivé. Vo svojom blogu chcem písať o dôveryhodnosti Biblie z pohľadu historičky.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 111
Celková čítanosť: 555475x
Priemerná čítanosť článkov: 5004x

Autor blogu