Založ si blog

Ako má kampaň s arcibiskupom Bezákom zabrániť šíreniu hoaxov.

Možno ste v televízii postrehli kampaň proti hoaxom, v ktorej vystupuje arcibiskup Bezák. Hovorí: „Ježiš Kristus sa rúhal. Ježiš Kristus bol falošný prorok. Ježiš Kristus bol posadnutý.“ A pokračuje: „Hoaxy tu boli už odnepamäti, už dvetisíc rokov.“ V záverečnej scéne vkladá do Biblie nálepku s nápisom: Hoaxy sa na mňa nelepia.

Neviem, či toto video pomôže autorom splniť ich zámer. Vôbec sa totiž vo videu nehovorí, ako má človek rozoznať, čo je hoax. Lebo tí, čo o Ježišovi šírili hoaxy, ktoré Bezák vymenováva, boli náboženské autority tej doby. Koniec-koncov, židovská veľrada Ježiša odsúdila za rúhanie, lebo sa vydával za Božieho syna. Keďže boli vtedy pod nadvládou Rimanov a nemohli si len tak niekoho popraviť, museli ísť za prefektom Pontským Pilátom. Pohanskí polyteistickí Rimania nepovažovali za zločin vyhlásiť sa za božieho syna – práve naopak, bolo to u nich módou odvodzovať svoj pôvod od bohov. Pilát ho odsúdiť nechcel, ale presvedčili ho tvrdením, že Ježiš sa vyhlásil za židovského kráľa, čím sa vzoprel cisárovi a toto bol aj nápis jeho viny na kríži. Čo tam potom, že aj obvinenie nebolo celkom pravdivé, keďže Ježiš jasne povedal, že jeho kráľovstvo nie je z tohto sveta?

A šírenie hoaxov ukrižovaním neskončilo. Ku hrobu postavili stráž. Avšak na tretí deň nastalo zemetrasenie, skala sa odvalila a Ježiš vstal z mŕtvych. Čoskoro začali Ježišovi učeníci hlásať, že Ježiš vstal z mŕtvych a ukázal sa im. A hlásali to nielen jeho učeníci, ale aj skeptik Jakub, ktorý predtým v Ježiša neveril. Keďže hrob bol prázdny a bola tu veľká skupina ľudí, ktorí tvrdili, že ho videli vzkrieseného, bolo to treba zastaviť hneď v zárodku. Tak vojakom dali peniaze aby všade rozšírili, že keď v noci spali , učeníci prišli a telo ukradli. Bol tu však jeden problém – za zaspatie na stráži bol trest smrti. Tak vojakom povedali, nech si nerobia starosti, oni to za nich u vladára vyžehlia.

Ako sa má bežný človek v tom vyznať? Kto šíril hoaxy? Tí, čo mali vládu, alebo Ježišovi nasledovníci? Ale tu už nešlo len o bežný hoax, tu už nastupuje konšpirácia (konšpirácia znamená spiknutie sa nejakej skupiny ľudí).

Keď narastalo prenasledovanie, učeníci sa zhromaždili a modlili sa týmito slovami: „Veď v tomto meste sa naozaj spolčili Herodes a Pontský Pilát s pohanmi a s izraelským ľuďom proti tvojmu svätému Služobníkovi Ježišovi…“ a prosili o odvahu kázať smelo evanjelium a nech je to doprevádzané mocnými zázrakmi.

Ako sa mám vyznať v tom, ktorá konšpirácia je pravdivá?

Majú pravdu Ježišovi učeníci, že vláda sa spikla proti Ježišovi?

Alebo má pravdu vláda, že učeníci ukradli Ježišovo telo a dohodli sa, že budú hlásať, že vstal z mŕtvych a nejakým zázrakom sa im podarilo presvedčiť aj skeptikov, ba dokonca nepriateľov,  že údajne tiež videli vzkrieseného Ježiša? A nikto z nich neprezradil ako to naozaj bolo ani pod tlakom prenasledovania?

Čo je to teda hoax a ako ho rozoznám?

Novozélandská premiérka v tom má úplne jasno. Svojim poddaným vysvetlila, že ak to netvrdí vláda, nie je to pravda.

Keď sa však zamyslím nad videom s Bezákom, dôjdem k záveru, že aj vláda môže šíriť hoaxy.

Preto by si každý čitateľ mal sám overovať fakty a nedôverovať automaticky ani tým, čo majú autoritu, ani tým, čo sú proti systémoví.

Ako sa tolerantné média stali v kampani proti Milosti netolerantnými.

07.06.2023

Vždy som si myslela, že slovo tolerancia znamená to, že neubližujem ľuďom s ktorými nesúhlasím. Avšak najmä na západe sa rozšíril taký nešvár, že tí najtolerantnejší sa v mene tolerancie rozhodli všemožne bojovať proti ľuďom, ktorí si dovolili mať iný názor ako je ten jediný správny. Jednou zo zbraní je aj vyhrážanie sa spoločnostiam, ktoré sponzorujú rôzne [...]

Bývalá „členka“ kresťanského spoločenstva Milosť prehovorila – reakcia.

10.05.2023

Po prepuknutí kauzy s Mary Bartalos a kresťanským spoločenstvom Milosť začali padať výzvy, nech sa ozvú bývalí „členovia“ a prehovoria o svojich negatívnych skúsenostiach. Úvodzovky som dala preto, lebo KS Milosť nemá členstvo – bohoslužby sú voľne prístupné komukoľvek a aj táto skutočnosť bola jedným z dôvodov prečo najvyšší súd zamietol registráciu. [...]

Aj ja som v „sekte“, v ktorej je Mary Bartalos.

01.05.2023

Po mediálnom lynči voči herečke Mary Bartalos, som sa rozhodla pre môj verejný coming out. Aj ja som v spoločenstve kresťanské spoločenstvo Milosť a stojím za Mary Bartalos. Psychológovia a komentátori sa predbiehajú v úvahách, čo tiahne ľudí do týchto „siekt“. (Úvodzovky som dala preto, lebo vo väčšine krajín sveta s letničnými cirkvami problém úrady nemajú, [...]

vojenska priprava

Do aktívnych záloh sa prihlásilo 28 nových záujemcov, stav je neuspokojivý

03.10.2023 09:29

Cieľom je vytvoriť početne podstatne väčšie aktívne zálohy.

Jaroslav Baška

Baška si trúfa byť poslancom a zároveň aj predsedom samosprávy. Pre kraj je to výhoda, tvrdí

03.10.2023 08:59

Predseda Trenčianskeho samosprávneho kraja tvrdí, že je zvyknutý pracovať 12 hodín denne aj cez víkendy.

Počasie / Horúčavy / Otepľovanie /

Španielsko trápi aj v októbri vlna horúčav. V prvých dňoch mesiaca prelomila rekordy

03.10.2023 08:02

Pre toto ročné obdobie nezvyčajne intenzívne horúčavy by v krajine mali pretrvávať ešte vyše týždňa.

Mária Tvrdoňová

Vyštudovala som históriu na UKF v Nitre a ako koníček som sa venovala skúmaniu historickej dôveryhodnosti Nového Zákona. Na základe historických dôkazov som prišla k záveru, že fakty, ktoré svedčia v prospech tvrdenia že Ježiš vstal z mŕtvych sú veľmi presvedčivé. Vo svojom blogu chcem písať o dôveryhodnosti Biblie z pohľadu historičky.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 94
Celková čítanosť: 503147x
Priemerná čítanosť článkov: 5353x

Autor blogu