„Ježiš bol mýtickou postavou, ktorý nikdy nežil!“ Tieto slová nám povedala vyučujúca na hodine filozofie na gymnáziu. Prekvapilo ma že súdružka učiteľka zabudla že v tom čase už bolo sedem rokov po nežnej revolúcii a ideologická výchova už nie je náplňou jej práce.
Nerada sa k tomu priznávam, ale keď som videla s akým odhodlaním nás o tom neraz presviedčala, bála som sa ozvať a vymenovať historické dôkazy o Ježišovom pôsobení na tejto Zemi.
Neviem z akej literatúry spomínaná pani učiteľka čerpala ale hneď po revolúcii, keď sa v školách likvidovali niektoré ideologické knihy, mama mi doniesla z ich školy útlu knižku od sovietskej autorky s názvom: Žil Kristus?
V tejto knihe autorka (jej meno si nepamätám) uviedla, že neexistuje jediný historický záznam o Ježišovi a že evanjeliá sú zbierka mýtov, ktoré sa formovali v čase od 1. storočia p.n.l. až do 3. storočia n.l., kedy bol Nový Zákon napísaný.
Samozrejme obidve tvrdenia sú lož.
V predchádzajúcich článkoch som uviedla že najstaršie zachované fragmenty Nového Zákona odborníci na papyrusy datujú do 2. storočia n.l. a preto sa dnes vedci zhodujú v názore, že originály evanjelií boli napísané v 1. storočí n.l..
Aké historické záznamy teda o Ježišovi máme?
Je pravda, že mimobiblických zmienok o Ježišovi je pomerne málo a nie je ťažké uhádnuť prečo.
Väčšina starovekých záznamov sa v priebehu nasledujúcich storočí buď stratila alebo zničila vďaka požiarom, vlhkosti či záplavám. Najstaršie zachované písomnosti sa zachovali v prevažne púštnych oblastiach s nízkou vlhkosťou ako napríklad v Egypte, alebo svetoznáme zvitky z Kumránskych jaskýň.
Rimania si robili veľa úradných záznamov a je pravdepodobné že Pilát poslal do Ríma správu o ukrižovaní Ježiša, ale v prvom storočí v Judsku popravili veľa ľudí a o koľkých dnes historici vedia?
Ako je potom možné, že o dejinách Rímskej ríše toho vieme pomerne veľa? Vieme to hlavne vďaka písomným dielam Rímskych historikov a prepisovačom, ktorí robili kópie ich diel a preto sa nám zachovali aj keď nie v origináloch. Avšak úradné záznamy sa väčšinou neprepisovali a tak sa nám ich zachovalo málo.
A tým sa dostávam k druhému bodu, prečo sa antickí historici venovali Ježišovi veľmi okrajovo.
Čo zaujíma historikov? Prevažne politické a vojenské udalosti. Keby bol Ježiš vodca nejakého povstania proti Rímskej ríši, určite by si ich pozornosť získal. Ale Ježiš nebol politický či vojenský vodca. Židovský rabín v okrajovej rímskej provincii určite nebol predmetom záujmu historikov. Ich pozornosť si získala až sekta kresťanov, ktorá sa začala rozmáhať vo všetkých provinciách Rímskej ríše.
Napriek tomu máme dosť záznamov vďaka ktorým môžeme zrekonštruovať podstatné udalosti z Ježišovho života a počiatku kresťanského hnutia.
Spomeniem ich v nasledujúcich článkoch.
Až na to, že kresťanstvo nemohlo ...
blbolog,pozrel som sa na par tvojich ...
normalne - ludova ,styri triedy ...
do akej skoly ste chodili...:-) ...
janko Hrasko hadze hrach na stenu...:-) ...
Celá debata | RSS tejto debaty