Prečo Palestínčania nemôžu mať svoj štát.

Tiež si myslíte, že keby Izrael dovolil Palestínčanom vlastný štát, nastal by mier? Počuli ste, že to je Izrael, ktorý odmieta koncept dvoch štátov?
Ale čo ak vám poviem, že Palestínčania ponuku na vlastný štát dostali, ale odmietli? A vedeli ste, že to Palestínčania odmietajú dvojštátne riešenie?
Prv ako vymenujem fakty z histórie, vyjasním pojmy Palestína a Palestínčania.
Územie dnešného Izraela nazvali Palestínou Rimania po potlačení židovského povstania. Odvtedy sa tam vystriedalo množstvo ríš. Nikdy v dejinách tam nebol samostatný palestínsky štát. Na tomto území žili Židia aj Arabi a niekoľko menších etník. Súhrnne sa všetci nazývali Palestínčania. Až v 60. tych rokoch 20. storočia Jásir Arafat vyhlásil, že miestni Arabi sú palestínsky národ.

Prvá ponuka na vlastný štát.
Keď sa rozpadla Osmanská ríša, územie spravovali Briti. Keďže pravidelne dochádzalo ku nepokojom, navrhli riešenie v podobe vytvorenia dvoch štátov na tomto území – židovského a arabského. Arabi mali dostať 80% územia, Židia 20%. Žida s tým súhlasili, Arabi to odmietli.

Druhá ponuka na vlastný štát.

O pár rokov neskôr vypukla druhá svetová vojna a po holokauste si väčšina sveta uvedomovala, že aby sa zabránilo ďalšiemu holokaustu, Židia nutne potrebujú vlastný štát. Kde inde by mali mať svoj štát ak nie vo svojej historickej domovine, kde žili nepretržite takmer štyritisíc rokov? Preto OSN v roku 1947 navrhla vytvorenie dvoch štátov na území dnešného Izraela – židovského a arabského. Židia ponuku prijali a vyhlásili štát Izrael, Arabi štát nevytvorili a okolité arabské krajiny Izrael napadli. Väčšinu územia, ktoré malo patriť palestínskym Arabom po vojne okupovalo Jordánsko (západný breh Jordánu) a Egypt (Gazu).

Ďalšie ponuky na vlastný štát.
V roku 1967 vypukla známa šesťdňová vojna, keď okolité arabské krajiny opäť napadli Izrael. Tento maličký štát sa však prekvapivo ubránil obrovskej presile a rozšíril svoje územie o Golanské výšiny, Sinajský poloostrov, Západný breh Jordánu a Gazu. Židom sa splnil sen a mohli konečne vstúpiť aj do Jeruzalema. Izrael rozmýšľal, čo urobiť s palestínskymi územiami. Pohrávali sa s myšlienkou dať toto územie Arabom nech si vytvoria vlastný štát. Stroskotalo to však na tom, že Arabské štáty v Sudáne v roku 1967 oficiálne prehlásili, že nikdy neuznajú štát Izrael a nikdy s ním neuzavrú mier.
Veci sa začali vyvíjať nádejne keď v roku 2000 sa v Camp David stretli izraelský premiér Ehud Barak s Jásirom Arafatom. Arafatovi ponúkol 94% územia Západného brehu Jordánu, celú Gazu a hlavným mestom Palestínskeho štátu mal byť východný Jeruzalem. Arafat túto mimoriadne štedrú ponuku odmietol a namiesto vytvorenia vlastného štátu Palestínčania spustili sériu samovražedných útokov na civilné izraelské obyvateľstvo. V roku 2005 Izrael opustil Gazu, násilne odtiaľ vysťahoval tisíce Židov a nechal im úplnú samosprávu. V roku 2008 Mahmoud Abbas opäť odmietol ponuku na palestínsky štát.

Aké územie chcú Palestínčania?
Prečo Palestínčania všetky ponuky odmietli? Odpoveď je jednoduchá. Oni nechcú, aby na území Izraela boli dva štáty. Oni chcú štát jeden – Arabský, bez Židov, ktorých v lepšom prípade niekde vysťahujú. Jásir Arafat založil organizáciu za oslobodenie Palestíny v roku 1964, ale Izrael získal „okupované palestínske územia“ až v roku 1967. Ktoré územie teda chcú Palestínčania oslobodiť? Nemusíme dlho pátrať po odpovedi, lebo neustále skandujú že chcú oslobodiť územie „od rieky až po more“.
Ak mi neveríte, vypočujte si najnovšie vyjadrenie vodcu Hamasu.

Ako sa môže Izrael dohodnúť na mieri a dvojštátnom riešení s tým, kto chce štát Izrael zničiť? Namiesto nátlaku na Izrael nech povolí palestínsky štát, je treba tlačiť na Palestínčanov, nech konečne uznajú štát Izrael.

Prečo Hamas a Hizballáh začali vopred prehratú vojnu?

11.10.2024

Prečo Hamas pred rokom napadol Izrael, keď im muselo byť od začiatku jasné, že tú vojnu nemôžu vyhrať? Dúfali síce, že izraelských obetí bude mnohonásobne viac, ale museli počítať s odvetou. Vysvetlení môže byť viacero. Neznesiteľné životné podmienky v Gaze Určite to nie je preto, že by Gaza bol strašný koncentračný tábor a jej obyvatelia nemali inú možnosť, [...]

Odveta Izraela voči Iránu bude tvrdá.

09.10.2024

To, že Izrael na druhý útok Iránu zatiaľ nereagoval, znamená, že si tento krok poriadne premyslí. Mnohí politici vyzývajú Izrael, aby neeskaloval situáciu a nech v žiadnom prípade nezničí Iránske jadrové zariadenia. Pripomína mi to politiku, ktorú pred vojnou viedli voči Hitlerovi. Neustále mu ustupovali, dokonca mu aj Mníchovskou zradou obetovali Československo a vieme [...]

Má Izrael právo na sebaobranu?

03.10.2024

7. Októbra vtrhli vraždiace komandá z Gazy na územie Izraela a zanechali po sebe stovky mŕtvych, zmrzačených a znásilnených obetí. Menej známym faktom je to, že 8. Októbra sa k nim pridala teroristická skupina Hizbaláh z juhu Libanona a takmer rok dennodenne ostreľuje Izrael raketami, ktoré zabili stovky ľudí a vysídlili desaťtisíce ľudí zo severu Izraela. Nezachytila som, [...]

hurikán milton, florida

Florida sa len pomaly spamätáva z hurikánu Milton, chýbajú pohonné hmoty

12.10.2024 22:56

Viac ako milión domácností je stále bez prúdu.

trump, harris

Prieskum WSJ: Trump zvládne riešenie vojen lepšie ako Harrisová

12.10.2024 22:42

V debate s Harrisovou sa Trump vyhýbal odpovedi na otázku, či je presvedčený, že víťazstvo Ukrajiny je v záujme USA.

Izrael, Palestína, Pásmo Gazy, Chán Júnis

Plán na „obliehanie a vyhladenie" Pásma Gazy? Do oblasti sa nedostávajú žiadne potraviny, upozorňuje OSN

12.10.2024 22:28

Izraelské údery zabili v noci v Pásme Gazy 19 ľudí, tvrdia zdravotníci.

Alex Salmond

Zomrel bývalý škótsky premier Alex Salmond. Skolaboval po tom, čo predniesol prejav

12.10.2024 21:30

Pripisuje sa mu zásluha za to, že počas kampane pred referendom v roku 2014 dosiahla podpora nezávislosti Škótska od Spojeného kráľovstva rekordnú úroveň.

Mária Tvrdoňová

Vyštudovala som históriu na UKF v Nitre a ako koníček som sa venovala skúmaniu historickej dôveryhodnosti Nového Zákona. Na základe historických dôkazov som prišla k záveru, že fakty, ktoré svedčia v prospech tvrdenia že Ježiš vstal z mŕtvych sú veľmi presvedčivé. Vo svojom blogu chcem písať o dôveryhodnosti Biblie z pohľadu historičky.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 121
Celková čítanosť: 593666x
Priemerná čítanosť článkov: 4906x

Autor blogu