Prečo Ježiš nenapísal žiadnu knihu?

Záležalo vôbec Ježišovi na tom aby sa jeho slová zachovali? Prečo nenapísal žiadnu knihu ale len vyučoval ústne? Veď dobre vieme aká je ústna tradícia nespoľahlivá. Stručná odpoveď na túto otázku je: Šírenie myšlienok písomnou formou bolo v 1. storočí v Judsku drahé, neefektívne a dokonca málo dôveryhodné.
Pred vynájdením kníhtlače sa väčšina informácií šírila ústnym podaním, lebo písanie kníh bolo extrémne drahé. Vtedy sa totiž nedalo za pár centov kúpiť pero a zošit ako dnes.  V 1. storočí na písanie používali hlavne papyrus alebo pergamen. Keďže tieto materiály boli drahé, chudobnejší ľudia si robili záznamy na črepiny z rozbitej keramiky. Nielenže výroba napríklad pergamenu bola drahá (bola to zvieracia koža), nie lacnou záležitosťou bolo ručné prepisovanie. Z tohto dôvodu kníh vznikalo v porovnaní s dnešnou dobou pomerne málo a mohli si ich dovoliť len tí majetnejší. Takže keby Ježiš šíril svoje myšlienky písaním kníh, zasiahol by len malú skupinu ľudí.
Ale to čo vás možno prekvapí je fakt, že rabíni považovali za dôveryhodnejšie učenie, ktoré sa šírilo ústnou tradíciou. Tvrdili, že ak má nejaké učenie cenu, treba ho vyučiť ľudí a nie len napísať. Hlavným dôvodom bolo to, že pri ústnom podaní dokáže učiteľ aj slová správne interpretovať, vysvetliť a odpovedať na otázky, čo pri písomnej forme nie je možné. Židia storočia šírili zákon ústnou tradíciou a dobrý študent mal mať dobrú pamäť aby bol „ako dobre utesnená cisterna z ktorej sa nestratí ani jedna kvapka vody“ (Mishna, Aboth, ii, 8). Zákon, ktorý židia šírili ústne po dobu niekoľkých generácií, napísali až v 3. storočí. Nazýva sa Mišna a je to asi osemsto!!! strán textu.
A tým sa dostávame k druhému faktoru, ktorý nemôžme ignorovať. Ľudia v tej dobe mali vytrénovanú lepšiu pamäť. Od malička požadovali do svojich detí aby si dlhé úseky textu pamätali naspamäť. Keď boli židovskí chlapci vo veku dvanásť rokov prijímaní medzi dospelých, museli vedieť naspamäť päť kníh Mojžišových. Vzdelaní Gréci sa zase pýšili tým, že vedeli dlhé state z Homéra naspamäť, niektorí dokonca celé jeho dielo. S nástupom kníhtlače toto od našich detí nepožadujeme. Preto pre Ježišových učeníkov nemal byť problém zapamätať si Ježišove slová pomerne presne zvlášť keď to nestálo na pamäti jednotlivca, ale pamäti skupiny ľudí.
F.C.Burney v Knihe The poetry of our Lord uvádza, že pokiaľ preložíte najznámejšie Ježišove výroky do Aramejčiny (v ktorej Ježiš vyučoval) majú poetické rysy. Reč, ktorá má pravidelný rytmus a niekedy aj rým, sa ľahko pamätá. Ježiša mnohí uznávali ako proroka a u prorokov bolo bežné prednášať svoje slová básnickou formou. Či už je názor Burneyho pravdivý alebo nie, je isté že Ježiš veľa rozprával v podobenstvách a príbehoch, ktoré sa dajú ľahko zapamätať.
V porovnaní so zvyklosťami tej doby boli Ježišove slová písomne zaznamenané veľmi skoro – na sklonku života Ježišových učeníkov, teda ešte počas života očitých svedkov. Preto neobstojí argument, že nasledujúce generácie Ježišove slová pozmenili.
Ale akú môžeme mať istotu že učeníci spoľahlivo zaznamenali Ježišove slová? Veď evanjeliá nenapísali hneď po Ježišovom zmŕtvychvstaní ale až po mnohých rokoch. O tom bude môj nasledujúci blog.

Ako historici uverili konšpiráciám pokiaľ ide o datovanie evanjelií. – 2. časť.

20.03.2025

Verili by ste, že konšpiráciám dokážu uveriť aj vzdelaní a inteligentní ľudia. Je to vtedy, pokiaľ je ich svetonázor tak bigotný, že nepripustia žiadne fakty, ktorý im ich svetonázor spochybnia. A veľa učených historikov uverili konšpirácii pokiaľ ide o datovanie kedy boli napísané evanjeliá. Tieto knihy zachytávajú život a učenie Ježiša. V predchádzajúcom [...]

Ako historici uverili konšpiráciám pokiaľ ide o datovanie evanjelií. – 1. časť

13.03.2025

Tvrdí sa, že konšpiráciám najčastejšie uveria nevzdelaní ľudia. Všimla som si však, že konšpiráciám dokážu aj uveriť vzdelaní a inteligentní ľudia. Je to vtedy, pokiaľ je ich svetonázor tak bigotný, že nepripustia žiadne fakty, ktorý im ich svetonázor spochybnia. Takisto ľudia majú tendenciu veriť tomu, čomu chcú veriť. Príkladom toho druhého je Jozef Banáš, [...]

Ministerka kultúry posilňuje spoluprácu s Palestínou.

25.02.2025

Naša pôvabná ministerka kultúry sa na facebooku pochválila, že Slovensko posilňuje kultúrne vzťahy s Palestínou. Vo svojom statuse okrem iného píše: „Spoločne sme diskutovali o možnostiach spolupráce v oblasti kultúry, umenia a vzdelávania….. či spolupráca na filmových projektoch.“ Jej status je tu. https://www.facebook.com/SimkovicovaOficialna Aj komentáre pod [...]

Robert Fico / Progresivizmus /

Vládna novela Ústavy prešla do druhého čítania. Podporili ju aj opoziční poslanci

09.04.2025 18:00

Návrhom sa má tiež dosiahnuť suverenita Slovenska v hodnotových a kultúrno-etických otázkach.

Peter Pellegrini, Robert Fico, Peter Žiga, Juraj Blanár, memoradnum

Preplácanie pokút? Ficove covidové amnestie schválil parlament, Pellegrini netají nespokojnosť

09.04.2025 17:53

Osobám, ktoré dostali pokutu za porušovanie opatrení počas pandémie Covid-19, má štát podľa Ficovho zákona vrátiť peniaze. Pellegrini to kritizuje.

Grécko štrajk atény

Grécko ochromil generálny štrajk, odbory chcú rýchlejší rast platov a miezd

09.04.2025 17:46

Obmedzená je letecká, lodná i hromadná doprava. V Aténach a ďalších veľkých mestách protestovali tisícky demonštrantov.

Rajka hraničný prechod slintačka dezinfekcia

Na diaľnici D2 sa pred maďarskými hranicami tvorí rozsiahla kolóna. Je dlhá štyri kilometre

09.04.2025 17:21

Kolóna sa tvorí pre opatrenia súvisiace so šírením slintačky a krívačky.

Mária Tvrdoňová

Vyštudovala som históriu na UKF v Nitre a ako koníček som sa venovala skúmaniu historickej dôveryhodnosti Nového Zákona. Na základe historických dôkazov som prišla k záveru, že fakty, ktoré svedčia v prospech tvrdenia že Ježiš vstal z mŕtvych sú veľmi presvedčivé. Vo svojom blogu chcem písať o dôveryhodnosti Biblie z pohľadu historičky.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 139
Celková čítanosť: 633315x
Priemerná čítanosť článkov: 4556x

Autor blogu