Demagógia evolucionistu profesora Richarda Dawkinsa

Kde bolo, tam bolo, pred miliardami rokov vznikla živá bunka. Ako sa neživá hmota zoskupovala, náhodne a samovoľne vytvorila prvý samoreplikujúci sa organizmus. Čo tam potom, že aj tá najprimitívnejšia bunka sa dá prirovnať k obrovskej chemickej továrni, dokonca je omnoho zložitejšia ako akákoľvek továreň, ktorú postavili ľudia. Jedno je isté -vznikla náhodne.

Aj takto by som parafrázovala úvod knihy Rieka z raja od známeho propagátora evolúcie profesora Richarda Dawkinsa. Keď som knihu čítala, bola som prekvapená tým, že hoci knihu radia do zoznamu populárno náučných, autor v knihe uvádza dosť málo vedeckých faktov. Knihu by som charakterizovala ako filozofickú úvahu autora, prepletenú objektívnymi vedeckými poznatkami. Hoci autor správne poukazuje na mnohé omyly a nesprávne predpoklady, ktorým ľudia v súvislosti evolúciou veria /napríklad že prostredie vypôsobilo vznik nových génov /, kniha vôbec nie je objektívna. Ako správny demagóg, profesor nepíše nepravdivé vedecké informácie – to by bolo príliš okaté. Ale kniha je plná poloprávd, zamlčaných faktov a zovšeobecnených ničím nepodložených tvrdení. Úplne „najúžasnejšie“ sú však autorove logické uzávery a interpretácia objektívnych faktov. A samozrejme tie objavy v oblasti chémie, molekulárnej biológie, biochémie, genetiky a fyziológie, ktoré by nabúrali svetonázor, ktorý prezentuje čitateľom, autor radšej nespomína.

Ale musím uznať, že profesor Dawkins píše zaujímavo. Je síce pravda, že absolvent gymnázia sa od neho nedozvie veľa nových informácii, ktoré by nebol vedel, lebo fakty, ktoré autor uvádza sú poväčšine úplne základné. V tomto má veľkú výhodu oproti kreacionistom /vedcom, ktorí veria, že život nie je dielom slepej náhody, ale bol stvorený/. Kreacionisti totiž uvádzajú veľké množstvo informácii o stavbe a funkcii bunky, o biochemických reakciách, ktoré v nej prebiehajú, o genetike a fyziológii, ale len veľmi málo filozofických úvah, lebo nechávajú na čitateľa aby si sám vytvoril názor, či je logickejšia viera v slepú náhodu ako pôvodcu života, alebo v inteligentného Stvoriteľa.

Kreacionisti v podstate zastávajú názor, že netreba príliš obhajovať existenciu Stvoriteľa. Stačí len detailne opísať stvorenie a nech dielo samé svedčí o svojom Tvorcovi.

A napriek tomu,že mnohí kreacionisti dokážu zložité veci vysvetliť jednoducho, tých odborných informácii, ktoré v knihách uvádzajú je naozaj veľa a preto ich práce pripomínajú učebnice, alebo vedecké práce a niekedy sa ťažšie čítajú.

Mňa však práve preto práce kreacionistov fascinujú viac, ako filozofické úvahy profesora Dawkinsa.

Rada totiž spoznávam aké procesy prebiehajú v živých organizmoch.

Neviem, či dôvodom popularity Dawkinsa je fakt, že jeho knihy sa ľahko čítajú, alebo je to preto, že svetonázor, ktorý propaguje, ľuďom vyhovuje?

Nech už je dôvod akýkoľvek, v sérii článkov spomeniem niekoľko poloprávd, zamlčaných faktov, ničím nepodložených tvrdení a „logických“ uzáverov, ku ktorým autor vo svojej knihe dospel.

Prečo Izrael jadrovú zbraň mať môže, ale Irán nie?

17.06.2025

Prečo môže mať nôž šéfkuchár, ale nemôže ho mať masový vrah? Presne preto, prečo nemôže mať jadrovú zbraň Irán. Keď minulý rok, Irán vypálil na Izrael 300 balistických rakiet, napísala som článok s nadpisom Odveta Izraela voči Iránu bude tvrdá, v ktorom som okrem iného povedala: „Predpokladám, že Izrael na Iránsky útok odpovie zničením jadrového programu, [...]

The Chosen. Seriál o Ježišovi, ktorý milujú aj ateisti.

10.04.2025

Nepáčia sa mi filmy o Ježišovi. Sú plné náboženského pátosu a Ježiš je v nich strašne vážny a dôstojný, nikdy sa nezasmeje, stále len trpí. Moja dcéra raz povedala, že pri čítaní evanjelií si hneď všimla jednu vec – Ježiš bol cool. Nie, rozhodne to nebol smutný a bezútešný chlapík, ako Ho zvyčajne vykresľujú vo filmoch. Tento pohľad na Ježiša, ako na [...]

Ako historici uverili konšpiráciám pokiaľ ide o datovanie evanjelií. – 2. časť.

20.03.2025

Verili by ste, že konšpiráciám dokážu uveriť aj vzdelaní a inteligentní ľudia. Je to vtedy, pokiaľ je ich svetonázor tak bigotný, že nepripustia žiadne fakty, ktorý im ich svetonázor spochybnia. A veľa učených historikov uverili konšpirácii pokiaľ ide o datovanie kedy boli napísané evanjeliá. Tieto knihy zachytávajú život a učenie Ježiša. V predchádzajúcom [...]

Jean-Noël Barrot

EÚ tasí ekonomické delo: najtvrdší sankčný úder proti Rusku je pripravený. Čo zasiahne?

07.07.2025 22:45

Sankcie majú vyčerpať Putinovu vojnovú mašinériu.

Plot / Hranice / Ostnatý drôt / Slovinský vojak /

Politické otrasy v Ľubľane: slovinské referendum môže zmeniť kurz krajiny. Ľavica hovorí o vystúpení z NATO

07.07.2025 21:30

Referendum o NATO niektorí označujú za bezpečnostné riziko.

Trump

Trump rozposiela colné hrozby, nie však všetkým. EÚ list s vyššími sadzbami nedostane, píše Reuters

07.07.2025 21:15

V posledných dňoch americký prezident rozposiela listy predstaviteľom krajín, ktoré budú čeliť vyšším sadzbám.

Trump

Trump od augusta uvalí 25-percentné clá na dovoz z Južnej Kórey a Japonska

07.07.2025 19:05

Vyplýva to z listov adresovaných predstaviteľom týchto krajín.

Mária Tvrdoňová

Vyštudovala som históriu na UKF v Nitre a ako koníček som sa venovala skúmaniu historickej dôveryhodnosti Nového Zákona. Na základe historických dôkazov som prišla k záveru, že fakty, ktoré svedčia v prospech tvrdenia že Ježiš vstal z mŕtvych sú veľmi presvedčivé. Vo svojom blogu chcem písať o dôveryhodnosti Biblie z pohľadu historičky.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 141
Celková čítanosť: 646053x
Priemerná čítanosť článkov: 4582x

Autor blogu