Založ si blog

Prečo Ježiš nenapísal žiadnu knihu?

Záležalo vôbec Ježišovi na tom aby sa jeho slová zachovali? Prečo nenapísal žiadnu knihu ale len vyučoval ústne? Veď dobre vieme aká je ústna tradícia nespoľahlivá. Stručná odpoveď na túto otázku je: Šírenie myšlienok písomnou formou bolo v 1. storočí v Judsku drahé, neefektívne a dokonca málo dôveryhodné.
Pred vynájdením kníhtlače sa väčšina informácií šírila ústnym podaním, lebo písanie kníh bolo extrémne drahé. Vtedy sa totiž nedalo za pár centov kúpiť pero a zošit ako dnes.  V 1. storočí na písanie používali hlavne papyrus alebo pergamen. Keďže tieto materiály boli drahé, chudobnejší ľudia si robili záznamy na črepiny z rozbitej keramiky. Nielenže výroba napríklad pergamenu bola drahá (bola to zvieracia koža), nie lacnou záležitosťou bolo ručné prepisovanie. Z tohto dôvodu kníh vznikalo v porovnaní s dnešnou dobou pomerne málo a mohli si ich dovoliť len tí majetnejší. Takže keby Ježiš šíril svoje myšlienky písaním kníh, zasiahol by len malú skupinu ľudí.
Ale to čo vás možno prekvapí je fakt, že rabíni považovali za dôveryhodnejšie učenie, ktoré sa šírilo ústnou tradíciou. Tvrdili, že ak má nejaké učenie cenu, treba ho vyučiť ľudí a nie len napísať. Hlavným dôvodom bolo to, že pri ústnom podaní dokáže učiteľ aj slová správne interpretovať, vysvetliť a odpovedať na otázky, čo pri písomnej forme nie je možné. Židia storočia šírili zákon ústnou tradíciou a dobrý študent mal mať dobrú pamäť aby bol „ako dobre utesnená cisterna z ktorej sa nestratí ani jedna kvapka vody“ (Mishna, Aboth, ii, 8). Zákon, ktorý židia šírili ústne po dobu niekoľkých generácií, napísali až v 3. storočí. Nazýva sa Mišna a je to asi osemsto!!! strán textu.
A tým sa dostávame k druhému faktoru, ktorý nemôžme ignorovať. Ľudia v tej dobe mali vytrénovanú lepšiu pamäť. Od malička požadovali do svojich detí aby si dlhé úseky textu pamätali naspamäť. Keď boli židovskí chlapci vo veku dvanásť rokov prijímaní medzi dospelých, museli vedieť naspamäť päť kníh Mojžišových. Vzdelaní Gréci sa zase pýšili tým, že vedeli dlhé state z Homéra naspamäť, niektorí dokonca celé jeho dielo. S nástupom kníhtlače toto od našich detí nepožadujeme. Preto pre Ježišových učeníkov nemal byť problém zapamätať si Ježišove slová pomerne presne zvlášť keď to nestálo na pamäti jednotlivca, ale pamäti skupiny ľudí.
F.C.Burney v Knihe The poetry of our Lord uvádza, že pokiaľ preložíte najznámejšie Ježišove výroky do Aramejčiny (v ktorej Ježiš vyučoval) majú poetické rysy. Reč, ktorá má pravidelný rytmus a niekedy aj rým, sa ľahko pamätá. Ježiša mnohí uznávali ako proroka a u prorokov bolo bežné prednášať svoje slová básnickou formou. Či už je názor Burneyho pravdivý alebo nie, je isté že Ježiš veľa rozprával v podobenstvách a príbehoch, ktoré sa dajú ľahko zapamätať.
V porovnaní so zvyklosťami tej doby boli Ježišove slová písomne zaznamenané veľmi skoro – na sklonku života Ježišových učeníkov, teda ešte počas života očitých svedkov. Preto neobstojí argument, že nasledujúce generácie Ježišove slová pozmenili.
Ale akú môžeme mať istotu že učeníci spoľahlivo zaznamenali Ježišove slová? Veď evanjeliá nenapísali hneď po Ježišovom zmŕtvychvstaní ale až po mnohých rokoch. O tom bude môj nasledujúci blog.

Sú Slováci národ antisemitov?

26.11.2023

Keď sme natáčali film o manželskom páre, ktorí zachránili Židov pred holokaustom, zachránená pani Ruženka povedala, že väčšina Slovákov boli antisemiti a odviedli prácu rovnako dobre ako Nemci. Jej slová ma trochu urazili. Spomenula som si totiž na svojich starých rodičov a množstvo ďalších príbehov statočných Slovákov, ktorí ukryli Židov. Keď však čítam [...]

Ako je to s údajnou genocídou Palestínčanov v Izraeli.

18.11.2023

Izrael sa údajne od svojho vzniku systematicky dopúšťa genocídy Arabov. Tu sú dáta. Toto sú počty Židov, ktorí žili v Arabských krajinách v roku 1946 a dnes. Maroko V roku 1946 tam žilo 265 tisíc Židov. V súčasnosti tam žije 2150 Židov. Líbya V roku 1946 tam žilo 38 tisíc Židov. V súčasnosti tam žije 0 (slovom nula) Židov. Irak [...]

Izraelská armáda je najmorálnejšou armádou na svete.

16.11.2023

Kritici Izraela opakujú mantru, že odveta za útok Hamasu má byť proporcionálna. Čo myslia tým proporcionálna? Majú izraelskí vojaci vtrhnúť do domov v Gaze a vraždiť civilistov, znásilňovať, upaľovať zaživa až kým nebude 1400 obetí? To asi nebude možné, lebo sotva nájdu v Izraelskej armáde vojakov, ktorí to budú ochotní spraviť. Vedia to aj palestínski civilisti, [...]

Košice Slanecká cesta

Pre zlú finančnú situáciu budú v Košiciach udržiavať len niektoré cesty

07.12.2023 10:22

Mesto je pre nepriaznivú finančnú situáciu od 1. decembra v krízovom režime.

Rusko Ukrajina ranení vojaci Bachmut

Útok s barlami. Rusi posielajú do boja ranených, vznikajú pluky 'invalidov'

07.12.2023 10:13

Ruská armáda posiela ranených vojakov z radov mobilizovaných mužov bez potrebného liečenia do útočných oddielov.

Rusko, Ukrajina

VIDEO: Hlasuje niekto v americkom Kongrese za víťazstvo Putina?

07.12.2023 09:47

Republikáni v americkom Kongrese blokujú finančnú podporu pre Ukrajinu.

Bratislava OLO odpad smtiari

Pri odvoze papiera v Bratislave sa do lisovacej časti vozidla dostal muž

07.12.2023 09:30

K spusteniu lisovacieho zariadenia nedošlo. Zamestnanci OLO okamžite zareagovali a zavolali všetky záchranné zložky.

Mária Tvrdoňová

Vyštudovala som históriu na UKF v Nitre a ako koníček som sa venovala skúmaniu historickej dôveryhodnosti Nového Zákona. Na základe historických dôkazov som prišla k záveru, že fakty, ktoré svedčia v prospech tvrdenia že Ježiš vstal z mŕtvych sú veľmi presvedčivé. Vo svojom blogu chcem písať o dôveryhodnosti Biblie z pohľadu historičky.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 104
Celková čítanosť: 525265x
Priemerná čítanosť článkov: 5051x

Autor blogu