Založ si blog

Blázni, ochotní umrieť za “lož” o Ježišovom vzkriesení?

História pozná kopec fanatikov, ktorí boli ochotní zomrieť za úplne nezmyslené veci. Sú samovražední atentátnici, ktorí zabijú seba aj nevinných ľudí preto, aby sa dostali do raja. Preto argument kresťanov, že Ježiš musel vstať z mŕtvych, lebo prví učeníci boli ochotní zomrieť za správu o Ježišovom vzkriesení vôbec neobstojí. Naozaj?

Všetci ľudia, ktorí zomierajú za „dobré“ veci, si myslia, že to, za čo zomierajú, je pravda. Napríklad samovražedný atentátnik je presvedčený, že za svoj skutok pôjde do raja. Teda ľudia, ktorí sú ochotní zomrieť za lož, v skutočnosti nevedia, že to, čomu veria, je hlúposť.

História pozná kopec prípadov, kedy niekto slovne sfanatizoval davy a presvedčil o svojej pravde. Avšak presvedčiť skupinu ľudí, že niečo videli, dokáže len schopný kúzelník.

Ježišovi učeníci však hlásali, že videli Ježiša po jeho ukrižovaní fyzicky vzkrieseného a to nie raz. Tvrdili, že sa im zjavoval po dobu 40 dní, vyučoval ich, dotýkali sa ho, jedávali s ním a nakoniec ho videli ako vstúpil na nebesia.

Keby však Ježiš nevstal z mŕtvych a učeníci by vedeli, že to, čo hlásajú, to, za čo znášajú prenasledovanie a smrť, je lož, garantujem vám, že by netrvali na svojom presvedčení.

Ale čo ak ich niekto zhypnotizoval, nadrogoval a mali halucináciu?

Je úplne nepravdepodobné, že by všetci dvanásti a stovky ďalších svedkov mávali po štyridsať dní halucinácie údajne vzkrieseného Ježiša.

A keby aj, ich nepriatelia, aby potlačili túto správu o vzkriesení by im hneď ukázali ten správny hrob s mŕtvym Ježišovým telom. Akonáhle by obyvateľom Jeruzalema ukázali hrob s mŕtvym Ježišovým telom, bolo by po senzácii a celá povera o vzkriesení by rýchlo zanikla.

Bolo predsa v záujme židovských náboženských vodcov a rímskych úradov zastaviť toto nové hnutie postavené na viere vo vzkrieseného Ježiša a mali k tomu aj potrebné páky predložiť spoľahlivý dôkaz toho, čo sa stalo s Ježišovým telom.

A to, že telo záhadne zmizlo zo zapečateného hrobu, ktorý strážili vojaci, potvrdili aj nepriatelia. Veď rozšírili správu, že učeníci jeho telo ukradli.

Čo ak ho naozaj učeníci ukradli a potom tvrdili, že vstal z mŕtvych? Keby to bola pravda, učeníci by vedeli, že všetky sľuby, ktoré dal Ježiš o večnom živote je lož. Vedeli by, že z toho nič nebudú mať. Ktosi povedal: „Veľa ľudí zomrelo za dobrú vec. Dobrá vec učeníkov však zomrela na kríži.“

Neverím, že na tejto zemi nájdete fanatika, ktorý je ochotný znášať prenasledovanie a smrť za to, o čom VIE, že je lož. Ak aj áno, nie je možné, že by sa pod tlakom prenasledovania a hrozby smrti niktorý z učeníkov nepriznal, že telo ukradli.

Máme niekoľko historických záznamov (Ignácius, Polykarp, Terulián), ktoré potvrdzujú, že učeníci boli ochotní za to, že verejne hlásali vzkrieseného Ježiša znášať prenasledovanie, dokonca smrť.

Takto skončili jednotliví učeníci (nebudem uvádzať jednotlivé zdroje, ale niektoré správy o smrti sú lepšie historicky doložené ale niektoré sú len neskoršie legendy)

Peter – ukrižovaný

Ondrej – ukrižovaný

Matúš – sťatý mečom

Ján – prirodzenou smrťou

Jakub, syn Alfeov – ukrižovaný

Filip – ukrižovaný

Šimon – ukrižovaný

Bartolomej – ukrižovaný

Tadeáš – zabitý šípmi

Tomáš – prebodnutý kopiou

Jakub, syn Zebedeov – sťatý mečom

a mohla by som spomínať ďalších…

Znovu opakujem: To, že niekto niečomu verí až tak, že je za to ochotný zomrieť samozrejme neznamená, že to, čomu verí je pravda. Je to však dôkazom toho, že tej myšlienke verí. Ale oklamať jedenástich učeníkov a mnohých ďalších, že po dobu štyridsiatich dní vídavali vzkrieseného Ježiša nie je možné.

Fakt, že všetci učeníci okrem Jána boli za svoju vieru vo vzkrieseného Ježiša popravení a nikdy sa svojej viery nevzdali, je presvedčivým dôkazom toho, že učeníci naozaj verili tomu, čo hlásali.

Niektorí však tvrdia, že vôbec nevieme, čomu prví kresťania verili a že nie je jasné, že zomreli za vieru vo vzkrieseného Ježiša. Čo ak zomierali len za nejaké myšlienky a Ježišovo učenie?

V predchádzajúcich štyroch článkoch som dokázala, že z najrannejších písomných záznamov 1. storočia vieme, že to, čo učeníci hlásali a to, za čo zomierali bol fakt, že Ježiš vstal z mŕtvych a ukázal sa im.

Liberálna odborníčka Paula Fredriksenová hovorí: “Viem, podľa ich vlastného vyjdrenia, že to, čo videli, bol vzkriesený Ježiš. Oni to hovoria a všetky historické dôkazy, ktoré máme, následne potvrdzujú ich presvedčenie, že toto videli. Ja nehovorím, že oni naozaj videli vzkrieseného Ježiša. Nebola som tam. Neviem, čo videli. Ale ako historička viem, že niečo vidieť museli.”

 

Ako vznikli konšpirácie o celosvetovom spiknutí Židov

08.01.2016

Protižidovské konšpirácie poznáme už od stredoveku. Obviňovali ich z otravovania studní, šírenia epidémii, rituálnych vrážd a iných ohavností. Aj prvý československý prezident Tomáš viac »

Prisťahovalci nám budú diktovať podmienky?

20.09.2015

Kolegyňa nám rozprávala, že jedna turistka sa v Dubaji opaľovala hore bez. Cestovná delegátka ju upozornila, že v tejto krajine je to zakázané. Keďže si ani po upozornení vrchný diel bikín viac »

Aký je vplyv Jána Husa 600 rokov po jeho upálení

02.07.2015

Jedným z mužov, ktorý ovplyvnil dejiny reformácie a celého protestantského hnutia viac ako tušíte, bol Ján Hus. Históriu netvoria len mená, roky, dátumy bitiek či korunovácií. Namiesto nudného viac »

Taliansko, referendá, Lombardsko, Benátsko

Benátsko a Lombardsko hlasovali za väčšiu autonómiu

23.10.2017 05:00

Severotalianske regióny Benátsko a Lombardsko sa v nezáväzných referendách vyslovili pre väčšiu autonómiu od centrálnej vlády.

Borut Pahor

V prvom kole zvíťazil Pahor, podľa všetkého sa uskutoční aj druhé

22.10.2017 21:46

Po zrátaní 95 percent odovzdaných hlasov má v slovinských prezidentských voľbách Borut Pahor 47,3 percenta. Ak bude aj druhé kolo, postúpi doň aj bývalý komik Marjan Šarec.

sobotka česko CSSD

Voľby, aké ešte Česko nezažilo

22.10.2017 20:00

Líder ANO sa nachádza v kurióznej situácii. Dosiahol síce výrazný náskok, ale bude mať problém dohodnúť sa na vzniku vlády.

James Toback

Režiséra a scenáristu Tobacka obvinilo z obťažovania 38 žien

22.10.2017 18:58

Prípad sa v mnohých ohľadoch podobá na dávnejšie medializovanú kauzu Harveyho Weinsteina. Aj Toback všetky obvinenia popiera a dokonca tvrdí, že je "biologicky nemožné", aby to bola pravda.

Mária

Vyštudovala som históriu na UKF v Nitre a ako koníček som sa venovala skúmaniu historickej dôveryhodnosti Nového Zákona. Na základe historických dôkazov som prišla k záveru, že fakty, ktoré svedčia v prospech tvrdenia že Ježiš vstal z mŕtvych sú veľmi presvedčivé. Vo svojom blogu chcem písať o dôveryhodnosti Biblie z pohľadu historičky.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 64
Celková čítanosť: 225772x
Priemerná čítanosť článkov: 3528x

Autor blogu